ප්‍රභාකරන්ගේ ස්කොඩ් එකේ සිටිය නාදන් කියන කතාව

ප්‍රභාකරන්ට දරුවෝ කී දෙනෙක්‌ හිටියද?

තුන්දෙනයි.

ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවන්, බිරිඳව දැකලා තියෙනවද?

ඔව්…

කතා කරලා තියෙනවද?

ගොඩක්‌ අවස්‌ථාවල ඒ අයත් එක්‌ක සුහදව කතා කරලා තියෙනවා.

ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවෝ තුන්දෙනාම එල්.ටී.ටී.ඊ. පාලන ප්‍රදේශවලද හිටියේ…

ඔව්… තුන්දෙනාම කොහේවත් ගියේ නැහැ. එල්.ටී.ටී.ඊ. පාලන ප්‍රදේශවල තමයි හිටියේ. ඉස්‌කෝලෙ ගියෙත් එල්.ටී.ටී.ඊ. පාලන ප්‍රදේශවල තිබුණු පාසල්වලට. ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවන්ට හොඳට ඉගෙනගන්න පුළුවන්ලු. ප්‍රභාකරන්ගේ ලොකු පුතා චාල්ස්‌ ඇන්තනී උසස්‌ පෙළ කරලා ඉංජිනේරු පාඨමාලාවක්‌ හදාරලත් තියෙනවලු.

එල්.ටී.ටී.ඊ. පාලන ප්‍රදේශවල තිබුණු පාසල් මොනවද?

කිලිනොච්චි කනිෂ්කා විදුහල සහ බී7 මහ විදුහල ප්‍රධාන ඉස්‌කෝල හැටියට තිබුණේ. තව පොඩි ඉස්‌කෝල දෙක තුනක්‌ තිබුණා.

ඒ පාසල් දෙකෙන් ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවෝ මොන පාසලටද ගියේ…

කිලිනොච්චි කනිෂ්කා විදුහලටයි, බී7 මහ විදුහලටයි දෙකටම ගියා.

ප්‍රභාකරන්ගේ දුව ඉගෙනගත්තෙ පිටරටක කියන්නෙ..

නැහැ. එයත් ඉගෙනගත්තේ උතුරෙම තමයි. ප්‍රභාකරන් උතුරේ ජනතාව අමතලා කියනවා ඔයලාගේ දරුවෝ වගෙමයි මගෙ දරුවොත්. ඔයලාගේ දරුවෝ ඉගෙනගන්න පාසල්වලටම තමයි මගේ දරුවෝ යවන්නෙත් කියලා.

එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානය ප්‍රභාකරන්ගේ දුවව මොන නමින්ද හඳුනාගෙන හිටියේ…

තුවාරකා කියන නමින්.

ප්‍රභාකරන්ගේ තුන්වැනි දරුවා ආබාධිතයි නේද?

නැහැ එයා හොඳට හිටියා. බාලචන්ද්‍රන් ආබාධිතයි කියලා රාවයක්‌ ඇරියේ ප්‍රභාකරන්ම තමයි. ඉන්දියන් හමුදාව ඉන්න කාලෙත් රාවයක්‌ යවලා තිබුණා බෝම්බ වැදිලා ප්‍රභාකරන්ගේ දුවයි පුතයි නැති වුණා කියලා. ඒවා ඔක්‌කොම බොරු. ප්‍රභාකරන් එහෙම දේවල් කළේ අපේ මිනිස්‌සුන්ගේ අනුකම්පාව දිනාගන්න, සිංහල හමුදාව මුළා කරන්න. ජාත්‍යන්තරේ අනුකම්පාව දිනා ගැනීමේ අරමුණින් තමයි. අන්තිම යුද්ධය වෙනකම් ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවන්ට යුද්ධයෙන් කියලා සීරීම් තුවාලයක්‌වත් වෙලා තිබුණෙ නැහැ. බාලචන්ද්‍රන් නිරෝගීමත් ළමයෙක්‌ විදිහට ඉස්‌කෝලවලට ගිහින් හොඳට ඉගෙනගත්තා. එයාට හොඳට ඉගෙන ගන්නත් පුළුවන්ලු.

නෙමි නාදන්

ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවන්ට ඔවුන්ගේ ගමන් බිමන් යැමට නිදහසක්‌ තිබුණද?

මට හිතෙන විදිහට ඔවුන්ට නිදහසක්‌ තිබුණෙ නැහැ. ඒ අය කොහේ ගියත් ගියේ ආරක්‍ෂක නිලධාරීන් එක්‌ක. නමුත් ඒ ළමයි ඉස්‌කෝලවලට ගියේ කිසිම ආරක්‍ෂාවක්‌ නැතිව සාමාන්‍ය දරුවන් විදිහටයි. ඒ ඉස්‌කෝලවල සර්ලා, මිස්‌ලා දැනගෙන හිටියෙත් නැහැ මේ ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවෝ කියලා. ඉස්‌කෝලවලට යන්න ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවන්ට වෙනම ආරක්‍ෂාවක්‌ ඕන වුණේ නැහැ. මොකද එල්.ටී.ටී.ඊ. පාලන ප්‍රදේශවල තිබුණු ප්‍රධාන පාසල් දෙකට උපරිම ආරක්‍ෂාවක්‌ එල්.ටී.ටී.ඊ.ය ලබා දීලා තිබුණා.

ඒ ඉස්‌කෝලවලට ළමයි භාර දෙන්න අම්මා, තාත්තම ඕනා කියලා නීතියක්‌ තිබුණෙ නැහැ. මේ ළමයා මෙයාගේ මේ ළමයා අරයාගේ කියලා වෙන් කිරීමක්‌ තිබුණෙත් නැහැ. හැම ළමයෙක්‌ම එකම අම්මගේ කියලා හිතලා උගන්වන්න කියලා තමයි ප්‍රභාකරන් ඒ ඉස්‌කෝලවල ගුරුවරුන්ට උපදෙස්‌ දීලා තිබුණෙ.

ප්‍රභාකරන් තම පවුලට ආදරය කළාද?

ඔව්. මොන දේවල් තිබුණත්, එයාගෙ දරුවෝ ගැන බිරිඳ ගැන හොඳින් සොයා බැලුවා. ඒ වගේම අම්මා, තාත්තා, තම සහෝදරයන් ගැනත් හොයලා බැලුවා. දරුවන්ට ගොඩක්‌ ආදරෙයි. එයා කෑම කන්න ඉස්‌සරවෙලා ගෙදරට කතා කරලා දරුවෝ කෑවාද කියලා සොයා බලලා තමයි කෑම කාලා තියෙන්නෙ.

ඒ වගේම තමයි අනිත් දරුවන්ටත් ගොඩක්‌ ආදරය කළා. අම්මා, තාත්තා නැති දරුවන්ව බලාගන්න වෙනම අනාථ කඳවුරු හදලා තිබුණා. ඒවා සම්පූර්ණයෙන්ම නඩත්තු කළේ එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයෙන්. ප්‍රභාකරන් නිරන්තරයෙන්ම ඒ කඳවුරුවලට ගිහින් ඒ ළමයින්ගේ දුක, සැප සොයා බැලුවා. ඒ දරුවන්ව වඩාගෙන කතා බහ කරනවා මම දැකලා තියෙනවා. ඇඳුම්, පැළඳුම්, කෑම බීමවලින් ඒ ළමයින්ට කිසිම අඩුවක්‌ කළේ නැහැ. ඉස්‌කෝලවලට යවලා ඉගෙන්නුවා. ඒ ළමයින්ට තිබුණෙ අම්මා, අප්පා නැති අඩුව විතරයි.

මසට හදන කුකුල්ලු වගේ ඒ ළමයි උස්‌ මහත් වුණහම එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයට බඳවා ගත්තද?

ඔව්… ගොඩක්‌ දෙනෙක්‌ එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයට බැඳුණා.

එතකොට අනාථ කඳවුරු කීයක්‌ තිබුණද?

දෙකක්‌ තිබුණා.

ඒ කඳවුරු දෙකේ ළමයි කී දෙනෙක්‌ විතර හිටියද?

350 ක්‌ විතර හිටියා.

ප්‍රභාකරන්ගේ මව්පියෝ සමග කතා කරලා තියෙනවද?

එකම දවසක්‌ කතා කරලා තියෙනවා.

ඒ අය හිටියේ කොහේද?

කිලිනොච්චියේ වෙනම ගෙදරක හිටියේ.

ප්‍රභාකරන් අම්මා අප්පා බලන්න ගියේ නැද්ද?

හැම මාසෙකම ඒ ගෙදරට ගිහින් එයාලගේ සැප දුක්‌ බැලලා ආවා.

ප්‍රභාකරන්ගේ සහෝදරයෝ උතුරෙත් හිටියද?

නැහැ. ප්‍රභාකරන් එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානය පටන් ගත් අවධියේම ඒ අය වෙනත් රටවලට ගියාලු.

ප්‍රභාකරන් ඒ අයත් එක්‌ක සම්බන්ධතා තියාගෙන හිටියද?

ඒ අය නිතරම කතාබහ කරනවා කියලා ප්‍රභාකරන්ගේ නිවසේ වැඩ කරපු අය කියනවා.

ප්‍රභාකරන්ගේ සහෝදරයෝ විදේශගත වූවාට පසු උතුරට ආවේ නැද්ද?

නැහැ..

එතකොට ප්‍රභාකරන් ඒ අයව බලන්න ඒ රටවලට ගියාද?

එහෙම දන්නෙ නැහැ. මම දන්න විදිහට ප්‍රභාකරන් විදේශගත වෙලා නැහැ.

ප්‍රභාකරන්ගේ දරුවෝ, බිරිඳ රට සවාරි ගියද?

දන්න විදිහට නම් නැහැ.

එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයට තිබුණු ගුවන් යානාවලින් ප්‍රභාකරන් ගමන් ගියාද?

නැහැ… මම දන්න විදිහට ඒ ගුවන් යානාවලින් ප්‍රභාකරන් කොහේටවත් ගියේ නැහැ.

එල්.ටී.ටී.ඊ. යේ ගුවන් යානා ඔබ දැකලා තියෙනවද?

මම දැකලා තියෙනවා..

එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයට ගුවන් යානා කීයක්‌ තිබුණද?

හතරක්‌ තිබුණා.

ප්‍රභාකරන් පිහිනීම් සඳහා වැඩි කැමැත්තක්‌ තිබුණලු. ඒ සඳහා ප්‍රභාකරන්ටම වෙන්වුණු පිහිනුම් තටාක තිබුණලු නේද?

ස්‌විමින් පූල් කිහිපයක්‌ම තිබුණා. නමුත් ඒවා ප්‍රභාකරන්ට ස්‌විමින් කරන්නම කියලා වෙන් කරලා තිබුණෙ නැහැ. ස්‌විමින් පූල් හදන්න ප්‍රධානම හේතුව මුහුදු කොටි බළකායේ පුහුණුවීම්වලට වගේම ජල ක්‍රීඩා කරන ළමයින්ට පුහුණුවීම්වල යෙදෙන්නයි.

පිහිනුම් තටාක කීයක්‌ විතර තිබුණද?

විශාල පූල් 4 ක්‌ විතර තිබුණා. තව සාමාන්‍ය පූල් කිහිපයකුත් තිබුණා.

ප්‍රභාකරන්ගේ නිවාසවලට මොන වගේ ආරක්‍ෂාවක්‌ද තිබුණෙ…

ආරක්‍ෂක වළලු කිහිපයක්‌ යටතේ සතෙකුටවත් ඇතුල් වෙන්න බැරි විදිහට පූර්ණ ආරක්‍ෂාවක්‌ දීලා තිබුණා.

ඒ වගේම ඒ නිවාස ඉහළට නොපෙනෙන විදිහට ගස්‌ වැල්වලින් ආවරණය කරලත් තිබුණා. ප්‍රභාකරන් ඒ ගෙවල්වල ඉන්නකොට ගොඩක්‌ වේලාවට හිටියේ ගෙවල් ඇතුළෙ තිබුණු භූගත කාමරවල. ඒ කාමරවලට අවශ්‍ය උපරිම පහසුකම් තිබුණා.

ප්‍රභාකරන් හිටපු හැම නිවසකම වගේ නිවස හතර පැත්තේ සෙල් හතරක්‌ තියෙනවා. (කූඩු හතරක්‌) ඒ සෙල්වලට උදේට එක්‌කෙනා ගානේ ආරක්‍ෂක නිලධාරීන් හතර දෙනෙක්‌ව ඇතුළට දාලා සෙල් වහනවා. ඒ අයගේ අතට දීලා තිබුණෙ සුපිරි ආයුධ. වටේටම වෙඩි තියන්න පුළුවන් විදිහට ඒ සෙල්වල වටේට කපොලු තියලත් තිබුණා. ඒ කූඩුවල ඉන්න අයට කෑම බීම සියලුම දේ ඒ කූඩුවලටම දුන්නා. ඒ කූඩුවලට දැම්මෙත් ප්‍රභාකරන්ට විශ්වාසවන්තම ආරක්‍ෂක නිලධාරීන් හතර දෙනෙක්‌ තමයි.

ප්‍රභාකරන් තමන්ගේ විශ්වාසවන්තම නිලධාරීන්ව බල්ලෝ බළලු වගේ කූඩු කරලා තිබුණෙ මොකද?

ප්‍රභාකරන් හැම දෙයක්‌ දිහාම බැලුවේ සැකයෙන්. ප්‍රභාකරන්ගේ නිවස ඇතුළට ගත්තේ, නිවසේ වැඩට ගත්තේ එයාට බොහෝම ලෙන්ගතුයි කියලා හිතෙන පුද්ගලයන්ව විතරයි. ආරක්‍ෂක අංශයේ 240 ක්‌ හිටියට ඒ ඔක්‌කොටම ප්‍රභාකරන් සමග කතා කරන්න, ප්‍රභාකරන්ගේ නිවසට යන්න බැහැ. ප්‍රභාකරන් සමහර වෙලාවට කියනවා දුර ඉන්න හතුරට වඩා ළඟ ඉන්න මිතුරගෙන් ආරක්‍ෂා වෙලා ඉන්න ඕනා කියලා.

ප්‍රභාකරන් ඕනෑම දෙයක්‌ කෑමට පෙර එයාගේ ආරක්‍ෂක අංශයේ නිලධාරියෙක්‌ කන්න ඕන කියන්නේ ඇත්තද?

ඔව්.. ප්‍රභාකරන් කෑමක්‌ ගන්න පැය භාගයට පෙර කෑම පරීක්‍ෂක අංශයේ ප්‍රධානියා කන්න ඕනා. ඊට පස්‌සෙ තමයි ප්‍රභාකරන් කෑම කෑවේ. ඒ වගේම තමයි එයා ඉන්න නිවසෙන් හෝ පවුලෙ අනිත් අය ඉන්න නිවසට ගියහම ඒ නිවසෙන් කෑවා ඇරෙන්න වෙනත් තැන්වලින් වතුර එකක්‌වත් බීවේ නැහැ.

ප්‍රභාකරන් කෑම ගන්න තැන්වල ඔබ ඉඳල තියෙනවද?

සමහර වේලාවට ඉඳලා තියෙනවා.

ප්‍රභාකරන් කෑම කෑවේ පාලනයක්‌ සහිතවද?

මුලදී නම් ඕනෑම දෙයක්‌ කෑවා. මොනවහරි අලුත් කෑමක්‌ හදන හැටි පොතකින්, සඟරාවකින් දැක්‌කම එයාම හදාගෙන කන අවස්‌ථා තිබුණා. එහෙම කෑමක්‌ හදපු දවසට නම් එදාට ස්‌කොඩ් එකේ ඉන්න සේරටම චුට්‌ට චුට්‌ට හරි දෙනවා. එයාගේ එහෙම දේවල් තිබුණා. ගොඩක්‌ වෙලාවට එහෙම කෑම වර්ග හදලා කන්නෙ දරුවන් ඉන්න ගෙදරට ගිය විට.

එතකොට ප්‍රභාකරන් දරුවන් ඉන්න නිවසට යන්නෙ මොන වගේ අවස්‌ථාවලදීද?

සෑම සති අන්තයකම ප්‍රභාකරන් දරුවොත් එක්‌ක ඉන්නෙ. සිකුරාදා ඔµsස්‌ එකෙන් පිටවෙලා කෙලින්ම යන්නෙ දරුවෝ බිරිඳ ඉන්න ගෙදරට. නැවත සඳුදා තමයි ප්‍රභාකරන් ඉන්න ගෙදරට එන්නෙ. ඒ සෙනසුරාදා ඉරිදා දවස්‌ දෙකේදී දරුවන් එක්‌ක බොහෝම සතුටින් ගත කරනවා. බෝට්‌ටු සවාරි යනවා. දරුවොත් එක්‌ක පූල් එකකට බැහැලා පැය ගණන් සෙල්ලම් කරනවා. දරුවන් කැමති කෑම හදලා දෙනවා. ඒ දවස්‌ දෙක ගත කරන්නෙ පොඩි ළමයෙක්‌ වගේ තමයි. එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයේ කිසිම දෙයක්‌ ගැන ඒ දවස්‌ දෙකේදි හොයන්නෙ බලන්නේ නැහැ. සමහර වේලාවට දුරකථන පවා ඕµa කරලා තියෙන අවස්‌ථා තිබුණා.

ඔබ දැකපු විදිහට ප්‍රභාකරන් වැඩියෙන්ම ආදරය කළේ පවුලේ කාටද?

පවුලේ හැම කෙනෙකුටම එයා ගොඩක්‌ ආදරය කළා. නමුත් අපිට දැනුණු විදිහට නම් ප්‍රභාකරන් එයාගේ දුවට වැඩි ලෙන්ගතුකමක්‌ තිබුණා.

ඔබ කිව්වා ප්‍රභාකරන් මුලදී ඕනෑම කෑමක්‌ කෑවා, පස්‌සේ කෑවේ නැහැ කියලා. ඇයි එහෙම කළේ…?

කාලයක්‌ යද්දී ප්‍රභාකරන්ට දියවැඩියාව, කොලෙස්‌ටරෝල්, දෙකම තදින්ම ආවා. එක දවසක්‌ හාට්‌ ඇටෑක්‌ එකකුත් හැදිලා හොස්‌පිට්‌ල් එකටත් ඇතුළු කරලා තිබුණා. පස්‌සේ ප්‍රභාකරන් බොහෝ විට කෑම පාලනයක්‌ ඇතුව තමයි කෑවෙ බීවේ. මුලදි මස්‌ මාළු හොඳට කෑවා. පස්‌සෙ මස්‌ කෑම සම්පූර්ණයෙන්ම නතර කරලා ඉඳලා හිටලා මාළු කෑල්ලක්‌ කෑවා. වැඩියෙන්ම කෑවේ එළවළු, පලතුරු වර්ග තමයි. මුල ඉඳලාම පලතුරුවලට ප්‍රභාකරන්ගේ වැඩි කැමත්තක්‌ තිබුණා.

දියාවැඩියා රෝගයට වගේම කොලෙස්‌ටරෝල්වලට ප්‍රභාකරන් දිගටම බෙහෙත් ගත්තද?

මම දන්න විදිහට අවසාන යුද්ධය වෙනකම්ම ප්‍රභාකරන් ඔය රෝග දෙකටම බෙහෙත් බිව්වා. ඒ වගේම එයාට විශ්වාසවන්තම ඩොක්‌ටර් කෙනෙකුත් එයත් එක්‌කම හිටිය.

ප්‍රභාකරන්ගේ බිරිඳ කොහොම චරිතයක්‌ද?

ඕනෑම කෙනෙක්‌ එක්‌ක හිනා වෙලා කතා කරන ප්‍රියමනාප කෙනෙක්‌. අපේ සංවිධානයේ ගොඩක්‌ සාමාජිකයන් එයාට බොහෝම ගරු කළා. තනිකරම එයාගේ ජීවිතේ ගෙවිලා ගියේ දරුවොත් එක්‌කම තමයි. ඒ වගේම තමයි එයා ප්‍රභාකරන්ට ගොඩක්‌ ආදරය කළා. ප්‍රභාකරනුත් එයාට ගොඩක්‌ ආදරය කළා. ප්‍රභාකරන්ගේ බිරිඳට ලොකු විශ්වාසයක්‌ තිබුණා ප්‍රභාකරන් යුද්ධය ජයග්‍රහණය කරයි කියලා. ඒත් එහෙම වුණේ නැහැනේ. යුද්ධෙ අවසාන කාලෙ නම් දුවවයි, පොඩි දරුවවයි මොහොතකටවත් එයාගෙන් ඈත් කළේ නැහැලු. මැරෙනවා නම් තුන්දෙනාම එකට මැරෙමු කියලා එයා ළඟින්ම දරුවෝ දෙන්නව තියාගෙන හිටියලු.

ප්‍රභාකරන්ට අනියම් ප්‍රේම සම්බන්ධතා තිබුණද?

එහෙම දේවල් තිබුණා කියලා එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානය ඇතුළේ විවිධ කතා පැතිර ගියා.

එතකොට එල්.ටී.ටී.ඊ. සාමාජිකයන්ට ප්‍රේම සම්බන්ධතා පවත්වාගෙන යැම තහනම් කර තිබුණා නේද?

මුලින් එහෙම නීතියක්‌ තිබුණා. පස්‌සේ ඒ නීති වෙනස්‌ වුණා.

එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානය කාලෙන් කාලෙට එහෙම ප්‍රතිපත්ති වෙනස්‌ කළාද?

එහෙම දෙයක්‌ නෙමෙයි. අපේ සාමාජිකයන්ට ආදරය කරන්න අවසර දුන්නා.

ප්‍රභාකරන් එක පාරටම ප්‍රතිපත්ති වෙනස්‌ කරමින් ආදරයට දමා තිබූ තහංචි වෙනස්‌ කළේ ඇයි..?

ප්‍රභාකරන්ට ආදරය කරන්නට ඕනා වෙන්න ඇති.

එතකොට ප්‍රභාකරන්ට මොනවහරි කරන්න අවශ්‍ය වූ විට එල්.ටී.ටී.ඊ. යේ ප්‍රතිපත්ති වෙනස්‌ වුණාද?

සමහර වෙලාවට එහෙම වුණා.

ඒ කියන්නේ ප්‍රභාකරන් එක ප්‍රතිපත්තියක ඉඳලා නැහැ…?

එහෙම කියන්න බැහැ. කාලෙන් කාලෙට සමහර ප්‍රතිපත්ති වෙනස්‌ කරන්න වෙනවා නේ.

යුද්ධයේ අවසාන කාලෙ ඔබ ප්‍රභාකරන්ගේ ආරක්‍ෂක අංශයේ හිටියද?

නැහැ. එතකොට මම ආරක්‍ෂක අංශයෙන් ඉවත් වෙලා සන්නද්ධ අංශයට එකතු වෙලා හිටියේ.

එතකොට යුද්ධයේ අවසාන කාලේ ඔබ ප්‍රභාකරන්ව දැකල තියෙනවද?

ඔව්… මම දැකලා තියෙනවා.

ඒ දවස්‌වල ප්‍රභාකරන් හැසිරුණේ කොහොමද, ඔහුගේ ස්‌වරූපය කෙබඳුද?

යුද්දෙ අවසාන කාලෙ එයාගේ රූපය ගොඩක්‌ වෙනස්‌ වුණා. අවසාන යුද්ධයෙ මුල් කාලේදී නම් ප්‍රභාකරන්ට ලොකු විශ්වාසයක්‌ තිබුණා කොහේ හරි රටකින් ඇවිත් එයාව බේරගෙන යයි කියලා. එයාට විතරක්‌ නෙමෙයි එල්.ටී.ටී.ඊ. නායකයෝ හැමෝටම වගේ ඒ විශ්වාස තිබුණා. පස්‌සෙ ඒ බලාපොරොත්තු ඉටු නොවෙන කොට මරණ බිය කියන දේ ප්‍රභාකරන්ගේ මුහුණින් හොඳට පෙනුණා. ප්‍රභාකරන් මැරෙන්න බය මිනිහෙක්‌ කියලා අපි දැනගත්තේ අන්තිමට. එල්.ටී.ටී.ඊ. නායකයෝ එකාට එකා නැති වුණා. කවුරු කවුරුත් බැලුවේ කෙහොමහරි පණ බේරගන්න තමයි.

ඔබට හිතෙන විදිහට ප්‍රභාකරන් කිසිදාක නොහිතපු ඉරණමක්‌ ඔහුට අත් වුණේ ඇයි…?

මොනව වුණාද කියලා තවමත් හිතාගන්න බැහැ. එල්.ටී.ටී.ඊ.යේ මුල් කාලයේදී එල්.ටී.ටී.ඊ. නායකයන් එකා වගේ සිටියත්, පසු කාලීනව ඔවුන් අතර විවිධ මතභේද ඇති වුණා. එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානයේ විනාශයට ඒ මතභේද ගොඩක්‌ බලපෑවා කියලා තමයි අපේ අය කියන්නෙ. “නායකයෝ සැප ගන්නවා. අපි දුක්‌විඳිනවා” කියලා අපේ සාමාජිකයන් අතරත් ලොකු කලකිරීමක්‌ ඇති වෙලා තිබුණා. ඒ දේවල්ම තමයි එල්.ටී.ටී.ඊ. සංවිධානය නැති වෙන්න ප්‍රධානම හේතු වුණේ.

දැන් ඔබට සිංහල හමුදාව ගැන මොන වගේ හැඟීමක්‌ද තියෙන්නෙ…?

මම විතරක්‌ නෙමෙයි උතුරේ අපේ මිනිස්‌සු සේරම සිංහල හමුදාව ගැන හිතාගෙන හිටිය විදිහ වැරැදියි. මම මේ කඳවුරේ හිටිය කාලය තුළ සිංහල හමුදාව ගැන හොඳට තේරුම් ගත්තා. එල්.ටී.ටී.ඊ. නායකයෝ කිව්වේ සිංහල හමුදාව මිනීමරුවෝ කියලා. නැහැ. සිංහල හමුදාකාරයා ළඟ උතුම් හදවතක්‌ තියෙනවා. ඒක තේරුම් ගන්න ඒ අයත් එක්‌ක ඉන්නම ඕනා.

නෙමි නාදන්ගේ කතාව අවසානය. දැන් අපි මොහොතක්‌ කතා කරමු.

නෙමි නාදන් විවාහකය. දරුවන් දෙදෙනකුගේ පියෙකි. දරුවන් දෙදෙනා සමග ඔහුගේ බිරිඳ දැන් කිලිනොච්චියේ පදිංචිව සිටී. එමෙන්ම නාදන්ගේ දරුවෝ කිලිනොච්චියේ පාසලක අකුරු උගනමින් ද සිටිති. ඔහු තව නොබෝ කාලයකින් නිදහස්‌ වී කුමක්‌ හෝ ව්‍යාපාර කටයුත්තක නියෑළෙමින් තම දරුවන් සමග නිදහසේ ජීවත් වීමට ඇඟිලි ගනිමින් ද සිටියි.

නාදන් දක්‍ෂ වෙඩික්‌කරුවකු වුවද, කාලයක්‌ ගිනි අවිත් සමග ජීවත් වෙමින් ලේ පිපාසයෙන් දිව ගිය එල්.ටී.ටී.ඊ කාඩරයකු වුවද නැවත ආයුධ අතට ගැනීමට තුන්හිතකවත් නැති බව ඔහු අප ඉදිරියේ සපථ කළේය. සේනපුර පුනරුත්ථාපන කඳවුරේ ගත කළ ජීවිතය පුරාවට ඔහුගේ සිතේ පැල්පැදියම් වී තිබූ වෛරය, ප්‍රචණ්‌ඩත්වය වෙනුවට දැහැමි සිතුම් පැතුම්වලින් සිත පුරවා ගනිමින් ඔහු අලුත් මිනිසකු වූ බව ද පවසා සිටියේය. ඔහු තව තවත් ගුණදම්වලින් පිරිපුන් මිනිසෙක්‌ම වේවායි අපිදු පතමු.!

තරංග රත්නවීර
ලසිත දුමින්ද

මේ වගේ අලුත් වැදගත් ලිපි හැමදාම කියවන්න ලැබෙන්නේ අපේ පේජය ලයික් කරපු ඔබට පමණයි