අපිට අගයක් නැති ලොව ජයගත් නාසා ආයතනයේ මහාචාර්ය චන්ද්‍රා වික්‍රමසිංහ මහතා

1939 අවුරුද්දේ ජනවාරි 20 වැනිදා ශ්‍රී ලංකාවේදී උපත ලබපු චන්ද්‍රා වික්‍රමසිංහ මහතා දැන් මහා බ්‍රිතාන්‍යයේ පුරවැසිකම දරන කීර්තිමත් විද්‍යාඥයෙක්. ගණිතඥයෙක්, තාරකා විද්‍යාඥයෙක් වගේම “අභ්‍යාවකාශ ජීව විද්‍යාඥයෙක්” (Astrobiologist) ද වන මෙතුමා වඩාත් ජනප්‍රිය වෙලා තියෙන්නේ “ජීවය බිහි වුණේ පෘථිවියේදී නොව ඈත අභ්‍යාවකාශයේය” කියන මතය ඉදිරිපත් කිරීම වෙනුවෙනුයි. මේ න්‍යාය හඳුන්වන Panspermia කියන වචනයේ අදහස “විසිරි ජීව අංශු න්‍යාය” නැතිනම් “ජීව්‍ය අංශු අභ්‍යාවකාශය පුරා පැතිරිලා තිබීමේ න්‍යාය” වගේ දෙයක්. (Pan + sperm + ia = විසිරුණු + ශුක්‍රාණු + පිළිබඳ)

වික්‍රමසිංහ මහතා කොළඹ රාජකීය විද්‍යාලයෙන් අධ්‍යාපනය ලබලා ඒ කාලයේ තිබුණු ලංකා විශ්ව විද්‍යාලයෙන් (University of Ceylon) ගණිතය පිළිබඳව පළමු පන්තියේ සාමාර්ථයක් එක්ක BSc උපාධිය හිමි කර ගත්තා. ඉන් පස්සේ ඔහු කේම්බ්‍රිජ් සරසවියේ ට්‍රිනිටි විද්‍යාලයෙන් PhD උපාධියත්, කේම්බ්‍රිජ් සරසවියේම ජේසුස් විද්‍යාලයෙන් ScD උපාධියත් ලබා ගන්න සමත් වුණා. ඔහු තමන්ගේ PhD එක වෙනුවෙන් මුල් වරට විද්‍යාත්මක ලිපියක් පළ කළේ “On Graphite Particles as Interstellar Grains” (ග්‍රැෆයිට් අණු පිළිබඳව අන්තරීක්ෂ අංශු වශයෙන්) කියලයි. මෙය නැසී ගිය ශ්‍රීමත් ෆ්‍රෙඩ් හොයිල් මහතාගේ අධීක්ෂණය යටතේයි ලියැවුණේ.

1974 අවුරුද්දේදී මහාචාර්ය වික්‍රමසිංහ මහතා අභ්‍යාවකාශයේ සැරිසරන දූවිලි අංශු වලින් සමහරක් බොහෝ දුරට කාබනික සංයෝග වලින් නිර්මාණය වෙලා තියෙන බවට අදහසක් ඉදිරිපත් කළා. අපි කලින් කියපු “විසිරි ජීව අංශු න්‍යායේ” හොයිල් – වික්‍රමසිංහ ආකෘතිය, නැතිනම් පෘථිවියට ජීවය ලැබුණේ අභ්‍යාවකාශයේ සිට ආ ක්ෂුද්‍ර ජීවීන්ගෙන් කියන අදහස තමයි මෙතුමා විද්‍යාවට ලබා දුන්නු වැදගත්ම දායකත්වය විදිහට සැලකෙන්නේ. කේරලයට වරින් වර වැටුණු රතු පාට වැස්ස සහ පොළොන්නරුවට පතිත වුණු උල්කාෂ්ම වල තිබුණු ක්ෂුද්‍ර ජීවී පොසිල හැඩ මේ න්‍යාය සඳහා සාක්ෂි විදිහට ඉදිරිපත් වුණා.